Kiütésünk nagyon sok mindentől lehet. De miből derül ki, ha esetleg elkaptuk a majomhimlőt?
Michelle Roberts, a BBC egészségügyi szakértője szerint a legfontosabb, hogy feltegyük magunknak a kérdést: van esély rá, hogy megfertőződtünk? Ehhez szoros, hosszan tartó kapcsolat kell egy fertőzött személlyel, gyakran kifejezetten a bőr érintkezése szükséges.
Mivel pedig jelenleg nagyon kevés majomhimlős ember van világon, nincs sok lehetőségünk elkapni.
Még azokban az afrikai országokban is, ahol időnként elterjedhet, a gyerekek ritkán fertőződnek meg.
Ha megbetegednénk a majomhimlővel, elsőnként az influenzaszerű tüneteket – fáradtság, általános rossz közérzet és láz – vennénk észre.. Ezt nevezik az orvosok a betegség „inváziós időszakának”, amikor a vírus bejut a sejtjeibe. A mirigyek megduzzadnak, mert az immunrendszerünk harcba száll a fertőzés ellen.
Ezután jelenik meg a kiütés, amelynek különböző fázisai vannak. Elsőként lapos és piros, de aztán dudoros és hólyagos lesz, majd megkezdődik a varasodás.
Mi történik pontosan?
Dr. Rosamund Lewis, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakértője szerint: “Elsőként az úgynevezett makula jelenik meg, ekkor csak vörös területeket látunk. Ezek aztán papulákká fejlődnek, ekkor már érezzük, hogy a bőr megemelkedett.”
A vörös csomók és dudorok ezután hólyagosodni kezdenek, és megtelnek egy fehéres, gennyszerű folyadékkal. Ez már a pusztula, amely elkezd kiszáradni hámlani. Végül a varasodás meggyógyul és lehull.
“Ez az oka annak, hogy összetéveszthető a bárányhimlővel” – mondja Dr. Lewis.
A majomhimlős kiütés általában az arcon kezdődik – néha a szájban is -, majd a karokon és a lábakon, a kezeken és a lábakon, valamint a törzsön.
A közelmúltban előforduló néhány esetben a kiütések gyakran a nemi szervek környékén jelentkeztek. Dr. Lewis azt mondja: „Lehet, hogy a kiütés nem látható, mert el van takarva.”
A kiütés – amely a különböző bőrtónusokon kissé eltérően nézhet ki – beszennyezheti az ágyneműt és a ruhákat.
Dr. Tanya Bleiker, a Brit Bőrgyógyászok Szövetségének elnöke azt tanácsolja: “Nehéz lehet megkülönböztetni a különböző típusú kiütéseket. Ha kétségei vannak, kövesse a tanácsot, és ellenőriztesse.”
Érdemes elolvasniMi ez az egyre terjedő majomhimlő, és kell-e tartanunk tőle?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban